Andreas Kümmert poprvé promluvil proč se vzdal reprezentace Německa na Eurovizi 2015

Písničkář a vítěz třetí řady německého Hlasu, Andreas Kümmert, se včera zúčastnil německé NDR Talk Show, ve které si mimojiné popovídal s Barbarou Schöneberger o tom, proč se před rokem a půl po jasném vítězství vzdal svého reprezentačního postu v rámci německého národního kola pro Eurovizi 2015.


Andreas v roce 2013 s přehledem vyhrál třetí řadu německého Hlasu, když pro něj hlasovalo skoro 50 procent diváků. V následujícím roce znovu vydal jedno ze svých starších alb a novinku Here I Am, která se usadila na třetí příčce prodejnosti v rodném Německu.

Nutno podotknout, že vítězové castingových soutěží nemají v Německu zrovna ušlapanou cestičku a obvykle po nich za rok dva ani pes neštěkne (Ukázkovým příkladem je hned první řada Hlasu, kterou sice vyhrála Ivy Quainoo, nicméně v poslední době více slyšíme o Maxu Giesingerovi a Michaelovi Schulte, kteří obsadili čtvrté resp. třetí místo).

Vlasatý vousáč se ale během svých vystoupení v Hlasu stal miláčkem Německa, a tak, když bylo oznámeno, že se zúčastní národního kola Unser Song für Österreich, Němci byli nadšení. Jaké bylo překvapení bezmála 79 procent hlasujících, když jejich oblíbenec poděkoval a podstoupil své místo Ann Sophie, která se s 23% umístila na druhém místě a později na Eurovizi skončila na místě posledním.

Co stálo za Andreasovým rozhodnutím? Proč se tedy vůbec národního kola zúčastnil? Tlačila na něj televize ARD, aby své místo podstoupil mladé a nadějné Ann Sophie?

„Doufal jsem, že nevyhraji. Když se tak ale stalo, uvědomil jsem si, že na to nemám.“

Andreas logicky, jako každý hudebník, který by byl osloven, kývl na nabídku zúčastnění se v národním kole pro Eurovizi. Nepočítal ale s tím, že by mohl vyhrát. Zpěvák podcenil svůj dopad na německé poslouchače, kteří ho opět jednoznačně zvolili za vítěze. Tentokrát si ale Andreas uvědomil, že mezinárodní pódium je mnohem víc, než by dokázal zvládnout, a tak ihned ohlásil, že své vítězství podstupuje mladé Ann Sophie, která v té době již měla s mezidnárodními vystoupeními zkušenosti.

Hned druhý den se Andreas rozhodl navštívit rodiče, před jejich domem ale stály televizní štáby se svými nákladními vozy. Zpěvák se tedy vrátil do svého bytu, kde se na týden zabarikádoval a přečetl snad každý článek, co o něm v tu dobu na internetu vyšel.

„Reakce na sociálních sítích byly bolestivé. Měl jsem pocit, že je hodně špatného v naší společnosti.“

O dva měsíce později se Andreasův stav pouze zhoršoval, nakonec vyhledal pomoc lékaře, který mu diagnostikoval mírnou depresi a úzkostnou poruchu. Zpěvák podstoupil léčbu a od té doby také odehrál dvě celkem úspěšná turné.

Letos v lednu navíc Andreas začal pracovat na nejnovějším albu Recovery Case, které odráží poslední tři roky zpěvákova života. Studiovka vyšla tento týden a právě v NDR Talk Show Andreas představil pilotní singl Beside You.

Zdali by Andreas se svým hlasem a silnou baladou Heart of Stone zaujal i na mezinárodní scéně, a Německo by tak ve finále Eurovize neskončilo poslední, se už nikdy nedozvíme. Němci si ale svého oblíbeného písničkáře mohou hýčkat na domácí půdě, jelikož se zpěvák s novou deskou vydává na velké turné po Německu a Rakousku.

Zdroj fotky: Universal Music DE/Ben Wolf

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *