Eurovize 2017: Němci se vrací k formátu z roku 2010

Není tajemstvím, že Eurovize je v Německu tak populární, že si Němci pod taktovkou Stefana Raaba vytvořili vlastní mini verzi – Bundevizi (Ta s odchodem Raaba z televize ale po deseti letech loni skončila). Také je známo, že by rádi zopakovali úspěch z roku 2010, kdy hannoverská popová zpěvačka Lena okouzlila Evropu se skladbou Satellite natolik, že to byla nakonec ona, kdo si po skončení Eurovize odvážel domů skleněný mikrofón. Právě k novému ročníku Eurovize se NDR rozhodla obnovit soutěžní koncept z roku 2010.


Koncept národního kola Unser Star für Oslo z roku 2010 spočíval v jednoduchosti – neznámí a mladí muzikanti se zúčastnili castingu, kde se vybrala hrstka nejlepších a pro svého favorita hlasovali diváci obdobně jako třeba v Hlasu, nebo v Superstar.

Letošní koncept představuje hned několik změn – žádný casting, nýbrž nahrátí své písně na Youtube resp. splnění všech podmínek, z nichž jedna zní, že zúčastnit Unser Song se mohou pouze jednotlivci, nikoliv kapely. Největší zajímavostí je fakt, že tříčlenná porota složená z Leny, Tima Bendzka a Floriana Silbereisena nebude rozhodovat o vítězi. Toho určí diváci. Pokud vás rozčiluje, že se nemůžete do této volby zapojit, pak vás jistě potěší sdělení, že díky speciální eurovizní aplikaci budete moct dát najevo, kdo je váš favorit. Zdali ale váš virtuální hlas nějak ovlivní samotný výsledek ještě není známo.

Samotní soutěžící budou začátkem prosince pozváni na konvenci, kde se vybere finálních pět kandidátů. Tito kanditáti představí své soutěžní písně během národního kola Unser Song 2017 9. února v Kolíně. Tentýž večer si pak němečtí diváci zvolí svého favorita, který bude v květnu reprezentovat Německo na Eurovizi v Kyjevě. Unser Song 2017 bude již tradičně provázet Barbara Schöneberger.

Německo má za posledních pár let co napravovat. Po vítězství Leny před šesti lety se s každým rokem propadalo až z toho byla dvakrát poslední příčka – a to jak v roce 2015 v Rakousku, tak i letos ve Švédsku. Navíc za poslední roky provází vybírání reprezentanta kontroverzní situace. Před rokem se vítězství vzdal písničkář Andreas Kümmert a Německo tak reprezentovala Ann Sophie, která se v Rakousku umístila na posledním místě s nula body. Letos naopak měl Němce reprezentovat Xavier Naidoo, díky jeho kontroverzní minulosti ale německá společnost zatlačila na NDR a ti nakonec vyhlásili národní kolo. Z něj jako reprezentantka vyšla vítězka Hlasu Jamie-Lee. Němci tak opět obsadili poslední místo.

NDR prohlašuje, že cílem pro Eurovizi 2017 je umístění do desátého místa. V minulosti Německo dokázalo, že minimálně na desáté místo má. Na druhou stranu Němci vyhráli Eurovizi pouze dvakrát a to v rozmezí 28 let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *