Eurovize: Německo nutně potřebuje plán B

Rok se s rokem sešel a Evropu opět čekal největší hudební svátek na světě. Čtyřicetdva zemí soutěžilo o přízeň diváků po celé Evropě. A Německo opět neúspěšně. Letos bych si ale troufla říct, že tentokrát je v tom Angela nevinně a ARD si za to může samo.


Letošní Eurovize nabídla několik krásně sentimentálně melancholický momentů (vystoupení Ruslany, skeče Věrky Verdučky, či scénka s oblíbeným Švédem Mansem Zelmerlöwem) a samozřejmě vtipných situací a skvělých písní. Všechny tři německy mluvící země se letos této soutěže zúčastnily a celkem překvapivě se nejlépe umístilo Rakousko.

Naši jižní sousedé vyslali letos na Eurovizi mladého hudebníka Nathana Trenta s celkem mdlou popinou Running on Air a kýčovitým stage setem. Přesto se zpěvákovi podařilo zaujmout poroty a diváky natolik, že se nejen probojoval do finále, ale skončil na 16. místě z dvaceti šesti.

Společně s Rakouskem se ve stejném semifinále představilo i Švýcarsko v podání kapely Timebelle s power baladou Apollo. Tomuto uskupení bohužel uteklo finále o pouhé čtyři body a Švýcarsku se už tři roky v řadě nepodařilo probojovat do finále. Nicméně ikonickou výhru z ’88 od Celine Dion jim nikdo nikdy nevezme.

Timebelle během jejich vystoupení na Eurovizi 2017

Co se Německa týče, to svým způsobem opět nezklamalo. Předposlední místo s celkem 6 body. Hůř už se umístilo pouze Španělsko s 5 body. Němci by se opravdu měli začít ptát sami sebe, jestli postup „pojďme najít novou Lenu“ je ten správný. Německo by se rozhodně nemělo spoléhat na to, že je součástí velké pětky a automaticky má své místo ve finále jisté. Předešlé dva roky vždy skončilo poslední, v roce 2015 dokonce s nula body a o toto místo se dělili s Rakouskem. V té době se samozřejmě spekulovalo, zdali tento výsledek nemá co dočinění s Merkelovou a jejím přistupem k uprchlíkům v Evropě.

V letošním roce si ale televize ARD musí zpytovat vlastní svědomí. Tento neúspěch v podání sympatické Leviny a plagiátu Perfect Life (aka Titanium od Davida Guetty) totiž neleží na bedrech německé kancléřky. Pokud si na napsání eurovizní písně pozvete úspěšné americké producenty, pak prosím dejte na vědomí, že to má být chytlavý hit napsaný na míru zpěvaččina hlasu. Levina v této blámaži bohužel působila nudně. Možná kdyby ji byla napsána jiná píseň, Německo by třeba zaujalo pár evropských zemí.

Tak či onak, Němci by možná měli popřemýšlet nad echt německou variantou, přeci jen mají z čeho vybírat – od pohodového popu, přes indie, rock, nebo i jejich šlágr. Navíc už přeci nemají co ztratit, po takových potupných porážkách třikrát v řadě už snad nemohou mít ani soudnost. Navíc toto je Eurovize, v té se soudnost nenosí.

Zdroje: úvodní fotka – eurovision.tv/.gify a Timebelle – tumblr
_____________
Poznámka pod čarou – vítězem se stalo poprvé v historii Portugalsko, Česká republika se opět nekvalifikovala do finále a i přesto, že letošním mottem bylo „Oslavujme rozdílnost“ moderátory večera byli tři bílí muži ..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *