Fénomén posledních týdnů: rapper Bausa si ochočil Němce trackem Was du Liebe nennst

Opravdový husarský kousek se letos v zimě povedl mladému rapperovi říkající si Bausa – dobyl singlový žebříček, dosáhl dvou rekordů a low budget vizuál k Was du Liebe nennst má za tři měsíce na kontě zatím necelých 62 miliónů zhlédnutí.


Bausa, vlastním jménem Julian Otto, byl do letošního roku vcelku nevýrazným umělcem na německé rapové scéně. I přesto, že v roce 2014 vydal své první EP, nijak se do rapové historie nezapsal.

Vše se změnilo až letos, kdy na jaře oddebutoval s deskou Dreifarbenhaus, se kterou se na dva týdny usadil v TOP10 v tuzemském žebříčku a zavadil i o albové žebříčky u rakouských a švýcarských sousedů. Již tento počin by se dal považovat za úspěch, Bausa ale mířil výše, než TOP10.

Koncem září rapper vydal skladbu Was du Liebe nennst, jež se uhnízdila na 51. místě singlového žebříčku. K prudkému posunu vzhůru ji pomohl low budget klip, který byl sponzorován Warner Music (Bausovým vydavatelstvím). Jak sám rapper uvádí na začátku celého vizuálu, Warner mu dal přesných €40,000 (cca. 1 milión českých korun) a pět dní, aby si natočil klip k této písni. Hudebník doslova chopil příležitost za pačesy a stvořil vizuálně líbivý a nijak extra nápaditý klip, nicméně i přesto tento klip zaujal příznivce německé hudby natolik, že nejen raketově vystřelil samotný singl na celých osm týdnů na 1. místo německého singlového žebříčku, první místo v Rakousku a čtvrté ve Švýcarsku, ale také pomohl hudebníkovi pokořit hned dva rekordy:

  • tím, že se skladba udržela na celých 8 týdnů na první příčce, se tak stala nejčastěji umístěnou německou hip hopovou skladbou všech dob
  • také je první německou skladbou za posledních deset let, co se na špičce německého žebříčku udržela tak dlouho

Bausa nakonec půjčenou částku přestřelil o €29 (cca. 740 českých korun), což je ale určitě to poslední, co ho nyní trápí vzhledem ke komerčnímu úspěchu skladby – píseň sice již není no. 1 v Německu (ach ten Sheeran), poslední měsíc se ale zuby nehty drží druhého místa. Was du Liebe nennst není typickou rapovou skladbou, hudebník neřeší drogy, drahá vozidla, či lehké ženy, ale jak je teď v mainstream rapu trendem jednoduše rapuje o lásce jako takové. Není proto divu, že se rap skladba natolik uchytila i mezi posluchači mimo hip hopovou scénu.

Gut gemacht, Bausa.

Zdroj úvodní fotky: Facebook Bausa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *