Sony Music vydává výběrovku k 60. letům od narození Falca

Na jaře roku 1957 se narodil jeden z nejvýraznějších rakouských muzikantů novodobé hudební scény, Johann Hölzel, pro všechny hudební nadšence znám pod pseudonymem Falco. Hudebník se ironicky kromě progresivního hudebního stylu, v té době nevídaného v Evropě, proslavil i vlastní smrtí. 


Hudebník se narodil do rodiny prádelnice a nekvalifikovaného dělníka a jako jediný z trojčat přežil komplikovaný porod. Falcův hudební talent byl rozpoznán velice brzy, již ve čtyřech letech byl zapsán na hodiny klavíru, v pozdějších letech se naučil hrát na baskytaru.

Koncem 70. let, kdy se Falco stál nedílnou součástí vídeňského nočního života, byl osloven manažerem Markusem Spiegelem a to vedlo k jeho prvnímu úspěšnému singlu Der Kommissar a počátku jeho kariéry jako takové. Hudebník za svůj život vydal celkem 7 studiových alb, z nichž se pět umístilo na první příčce v rodném Rakousku. Album nesoucí název Falco 3, z roku 1985, se dokonce probojovalo na třetí příčku ve Spojených Státech. Ve stejném roce tam Falco opanoval i první příčku singlů s písní Rock Me Amadeus a stal se tak prvním německy zpívajících intepretem, který pokořil americké Billboard Charts. Kromě Spojených Států zabodoval hudebník i v sousední Kanadě, Japonsku, či na Novém Zélandu.

S každým vzestupem ale přichází i pád. První úder příšel po vydání singlu Jeanny, který některá evropská rádia odmítla hrát vzhledem k tomu, že příběh písně se dá vykládat kontroverzně (vražda a znásilnění), i přesto samotná píseň v Evropě bodovala. O Falcovi bylo známo, že měl velmi nevyzpytatelnou povahu a bohužel v 86´ už byl dost závislí na alkoholu a kokainu.

Začátkem 90. let se Falco odstěhoval do Dominikánské republiky, kde také pracoval na další studiové desce, jež nakonec byla vydána posmrtně. Nicméně počátkem února 1998, 13 dní před svými narozeninami, se Falcovo auto střetlo s autobusem a zpěvák byl jediný, který tuto autonehodu nepřežil.

Falcův hudební styl – mix chytlavých tónů a rapu byl v 80. letech na evropské scéně nevídaný a možná i to přispělo k hudebníkově slávě. Falco ale před svou smrtí vydal i techno skladbu Mutter, der Mann mit dem Koks ist da, jež je také součástí nejnovější kompilace. Po zpěvákově smrti se dokonce proslýchalo, že jeho comebackem měl být jakýsi typ futuristického vystoupení, kde by místo zpěváka na pódiu stál kyborg. Jak by se Falcova kariéra vyvíjela pokud by nepodlehl zraněním z autonehody se už nikdy nedozvíme, nicméně si můžeme být jistí, že Sony Music nás bude i nadále zásobovat různými kompilacemi na oslavu jeho narozenin, či výročí úmrtí.

Letos by zpěvák oslavil 60. let a při té příležitosti se vydavatelství Sony Music rozhodlo dát dohromady kompilaci zpěvákových největších hitů od Der Kommisar, přes Jeanny, Rock Me Amadeus a dalších. Pokud nevlastníte žádné hudebníkovo album a rádi by jste to napravili, pak vám možná 3-disková edice přijde k chuti. Kromě klasických hitů nabízí třetí disk i spoustu remixů, kdy jeden pochází i od Parova Stelara. Nejnovější kompilaci s názvem 60 najdete na obvyklých hudebních platformách nebo třeba i Spotify.

Zdroj fotky: falco.at

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *