YouTube a GEMA se konečně dohodli na spolupráci

Máme dobrou zprávu pro všechny, co se chystají na výlet do Německa, nebo tam dokonce žijí. Jeden z nejznámějších video webů na světě, YouTube a německá společnost GEMA se tento týden po několika letech dohodli na spolupráci.


Jistě se vám to už stalo – byli jste na výletě v Německu a váš oblíbený mezinárodní umělec vydal dlouho očekávané video. Nadšeně jste klikli na link a v tu chvíli se vám na obrazovce objevila zpráva v němčině, ze které jste si odnesli pouze jedno – GEMA. Ať už je GEMA kdokoliv, či cokoliv, v tu chvíli jste ji proklínali.

GEMA se stará o hudební autorská práva na území Německa, což zní pěkně, nicméně posledních sedm let jste si z Německa nemohli na Youtube přehrát většinu velkých hitů. Důvodem bylo vypršení smlouvy s Google, který je majitelem YouTube. Po dlouhých sedmi letech se tyty dvě společnosti konečně domluvily, a vy si tak při příští zastávce u našich západních sousedů můžete pustit svá oblíbená videa.

Pro české fanoušky německé hudby máme ale špatnou zprávu, nová smlouva mezi Google a GEMA nemění nic na tom, že některá německá videa není možné přehrát mimo území Německa. I nadále se tak musíme spoléhat na Vevo kanály, webstránky hudebních vydavatelství, či dokonce neoficiální zdroje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *