Zedd: True Colors Tour, Dublin 2015

Pro změnu jsem se rozhodla ke konci roku vyrazit na nefalšované EDMko a očekovat live Zedda. Jak se mi jeho show líbila si můžete přečíst níže.

Report byl původně publikován na blogu music-germany.blog.cz.


Venue: The Academy, Dublin, Irsko, 26.11.2015
Support: Vindata
Setlist: True Colors album, remixy – One More Time (Daft Punk), Rather Be, Rude; Break Free, Clarity, Find You, The Legend of Zelda plus další, které jsem neznala
Irsko je opravdu zvláštní zemí pro pořádání koncertů. Stejnou halu jako Lady Gaga dokáže vyprodat rocková kapela, která si ale za vstupenky učtuje o dost míň než tato kontroverzní zpěvačka, jež se vyprodat tutéž halu nepodařilo.
Vedle velkých jmen si live můžete užít i ty menší, alternativní, které se dají zastihnout v malých dublinských klubech. V jednom takovém, s kapacitou cca 500 lidí, odehrál svůj set i německý hudební producent s ruskými kořeny, Zedd.
Na začátek bych ráda vysvětlila, že si EDM občas poslechnu, už několik let má svoje místo v mém playlistu, nicméně mě nikdy nenapadlo, že bych si někoho z těchto producentů mohla poslechnout live. Když se ke mně v půlce tohoto roku dostala informace, že Zedd vystoupí v Dublinu, rozhodla jsem se, že této příležitosti využiju a producenta si půjdu poslechnout live. O to víc se mi tento nápada líbil, když jsem zjistila, že místo velké haly odehraje mini koncert asi v tom nejmenším možném místě v Dublinu. Jackpot!
Po vítězném zakoupení lístku jsem si konečně poslechla poslední studiovku Zedda, True Colors, s nechutí ji odložila (což bylo někdy v létě, nicméně cca týden před koncertem jsem si vlastně celé album docela oblíbila) a začala se modlit, abych tu listopadovou noc přežila. Ono se řekne EDM, ale i když jsem nikdy na žádném podobném koncertu nebyla, bylo mi jasné, že to bude masakr. A taky že jo ..
Malinký klub The Academy se nachází v srdci Dublinu, obklopený místními památkami a obchodními centry. Když jsem se ke klubu dorazila, hodinu a půl před otevřením, stály tam jen dvě holky, jinak nikde ani noha. Na tuto skutečnost jsem si tu již zvykla – fronta u klubových koncertů se začíná tvořit teprve cca hodinu před otevřením, tudíž kdo se chce první řadu, nemusí před klubem kempovat celou noc, stačí se jen dostavit o pár minut dřív než ostatní.
Celou dobu před koncertem jsem přemýšlela, jestli je první řada dobrý nápad, věděla jsem, že to bude bolet. Nicméně nakonec jsem tak jaksi stejně skončila. První řada uprostřed. Přede mnou se tyčil mixážní pult los angeleského předskokana Vindata. O těch se mi ani moc vyjadřovat nechce. Nejspíš jsem byla jediná v klubu, kdo jim nepřišel na chuť. Vindata tvoří Brendan a Jared, dva týpci z LA. Mně je pořád záhadou proč si je Zedd vybral – jejich EDM tvořil hodinový (!) tuc tuc set. Dokonce se nebáli zremixovat Aviciiho a Galantis.
Po hodině už jsem ani necítila hlavu jak mě bolela, sekuriťáci mezitím začali rozdávat zdarma vodu, nicméně mi nepřišlo, že by v klubu bylo nějak nedýchatelno v porovnání s hamburským koncertem Leny (a taky faktem, že na stage byly umístěny dva větráky). Vindata jsem fotila na stejný foťák jako Lenu, vzhledem k tomu, že oba týpci jsou tmavší pleti mi fotky moc dobře nevyšly. Během Zedda jsem ale nekompromisně vytáhla můj Canon a k mé radosti to bylo sekuriťákovi přede mnou fuk (Tohle byl jackpot!).
Zhruba deset patnáct minut po Vindata přišel ke svému pultu Zedd. V tu chvíli jsem přišla o ten malinký životní prostor, jenž jsem si vydobila během předskokana. Najednou se všech deset řad lidí za mnou nahrnulo dopředu a já cítila jak každou chvíli přepadnu přes zábrany (Což se nakonec nestalo, modřiny na mém těle ale mluví za vše). Na konci koncertu jsem se ale už nemohla ani pohnout, v podstatě jsem spoléhala na tlak vyvíjený okolím. Fun fact: nějakým pro mě záhadným způsobem jsem se během koncertu posunula o několik míst a po Zeddovi jsem hledala svůj batoh (a našla). EDM je vážně sado maso.
A teď k Zeddovi konečně – set začal Beautiful Now, což bylo prima, jen mi bylo líto, že z hudební stránky se více zaměřil na instrumentální části jeho skladeb nežli na zpívané refrény. Nevadí. Světelná show? Pecka! Oči mě bolí ještě teď a co vím, tak nejsem jediná. Zedd si na laserech a světelné show dává opravdu záležet a bylo to poznat. Jeho stage se v podstatě skládá ze dvou ploch – dolní, jež zakrývá pult a zadní za Zeddem. Na těchto plochách pak během celého setu probíhají různé animace, což bylo opravdu zajímavé sledovat.
Kromě laserové a světelné show a těchto animací se pak producent vyžívá i v konfetách různého typu a jakýchsi teplovzdušných ohňostrojích. Abych ale Zedda jen nechválila, vzhledem k posledním událostem ve světě se dopustil celkem velkého fau paux. Během jedné písně najednou změnil sound a vytvořil tak iluzi střílení ze zbraně. Musím se přiznat, že mi zrovna do skoku nebylo. Celé publikum ale pokračovalo ve skotačení, Zedd dál radostně mixoval a se sekuriťákama to ani nehlo. Uff.
Set trval skoro dvě hodiny a já si z něj odnesla kromě dočasné ztráty sluchu a i rozporuplné dojmy. Na Zedda ani jiného hudebního producenta už asi nikdy nepůjdu, možná spíše někde na Open Air festivalu, kde se uklidím někam daleko od stage, aby mi opravdu nebyly zlomeny žebra a já nepřišla o sluch. Na druhou stranu – milovníci EDM se na Zeddovi vyřádí. Tento šestdvacetiletý producent rozhodně umí udělat show a zabavit lidi i na dvě hodiny.
Zedd byl rozhodně zajímavá zkušenost, které nelituji a ano, doporučuji ho, nicméně jen na vlastní nebezpečí (nebo se necpěte do první řady a vychutnejte si ho někde z bálkónku).
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *